Provisional Programme (subject to change)

 
 


FRIDAY 27th Feb

 

Refectory

Great Hall

L.E.H

J.C.R

Long Lounge

M & D Room

Gallery Restaurant

Gallery Bar

 

8.00

9:00

 

11.00 12.00

 

CEILIDH Bismarcks & Gordon Potts
Display: Great Western Morris

 

 

 

 

 

 

 

CONCERT
Jiggerypipery

 

 

 

12:30 -

 

Late Night Dancing

 

 

 

 

SATURDAY 28th Feb

 

 

Refectory

Great Hall

L.E.H

J.C.R

Long Lounge

M & D Room

Gallery Restaurant

Gallery Bar

 

9:00

10:15

Cajun

Jeremy Child

Juggling


tbc

Ballroom

tbc

Israeli / Greek

Peter Young

Appalachian

Richard Mason

Dawn Chorus

Jackie Oates

Pilates

Adele Stickland

 

 

 

 

Openall day for music sessions

 

10:30

 

11:45

Salsa


Adrian Grant & Claire Burton

Display Rehearsals

Irish Step

Julie Spiller

Callers

tbc

Beginners Scottish
Jenny Read

G & S Singalong
tbc

Dartmoor Tunes
Jason Rice & Mark Bazeley

 

12:00

 

1:15

African Dance

Rebecca Jeffery

Display Rehearsals

Historical Dance
Mark Goodman

Breton

Sylvia Child

Dartmoor Step

Jenny Read

Gallery Singing
tbc

Playing For Dances
Gloworms

 

2:00

 

 

 

 

 

 

4:45

 

DANCE and Displays

Pigs Might Fly



 

 

 

 

 

 

5:00

 

6.00

 

6.15

American
Fiddling Around & Rhodri Davies

Molly
Gog Magog

Jazz Dance
Nicolette Pollard

Highland
Erica Archer

English Clog
Laurel Swift

Sing Around
Hosted by
Paul Burgess & Jane Hutton

 

 

CONCERT
Moor Music

 

Jackie Oates & Esther Keen

 

Jim Moray

 

6:30

 

 

7:45

 

 

Dances From Shows

tbc

 

Beginners Ceilidh

Jeremy Child

Uni Societies reps meeting

7.45

 

8:00

 

 

 

 

11.45

12:00

CONTRA CEILIDH

Fiddling Around and Rhodri Davies

 

 

 

 

 

 

CEILIDH
Committee Band and

Nick Walden

Display: FireStone

SCOTTISH DANCE
Green Ginger & Erica Archer

 

 

 

12:30

Late Night Dancing

 

 

 

SUNDAY 29th Feb

 

Refectory

Great Hall

L.E.H

J.C.R

Long Lounge

M & D Room

Gallery Restaurant

Gallery Bar

 

9:30

 

10:45

Dances with a Difference

Richard Mason

Modern Jive

Nelson Rose

Cotswold Morris
Great Western

Broom Dance

Simon Read

Flamenco

Fiona Clampin

Scratch Band
Practice

Pilates


Adele Stickland

 

 

Openfor music sessions

 

11:15

 

12:30

Irish Set


John Earle

Belly Dance

Rosie Mockler

Border Morris

Great Western

Orange Jousting
Jeremy Child

Rapper


tbc

Fiddle


Brian Stone

Euro Session
Martin Keates & Helena Reynolds

 

1.00

 

4.00

 

SURVIVORSí CEILIDH for all musicians and dancers